CBSE CLASS 3 MATHS CHAPTER 14 MONEY


14. MONEY

We buy things with money.In India the unit of money is the rupee.

                                    1 rupee = 100 paise
We use coins and notes of different values as money.
We use the short forms Re for rupee , Rs for rupees and p for paise. 
   1 rupee    = Re 1 or ₹ 1
   15 rupees = Rs 15 or ₹ 15
   50 paise = 50 p

Exercise 14A

Exercise 14E
1. Make a bill : Tea Rs 40.50 , Sugar Rs 39.75 , milk Rs 22.
    Answer :

2. Asdar bought a T- shirt for Rs 375.He gave a 500 - rupee note to the shopkeeper.How much money
    did the shopkeeper return?
    Answer: 
                   Rs  500 
                - Rs  375 
                 _______

                  Rs   125
    The shopkeeper returned Rs 125.
3. Jatin bought 6 pastries for Rs 15 each.How much did he pay?
    Answer: 
                  15
                x  6
              _____
                   90
   He paid Rs 90.
4. Mala got Rs 360 by selling 6 of her large flower pots. For how much did she sell each pot?
    Answer:               


    She sold each pot for Rs 60  
5 (a) Make a bill : Chair Rs 1200 ,table Rs 2570 ,cupboard Rs 5895.
        Answer:                           
   (b) Soni got Rs 51 from her grandma , Rs 100.50 from her grandpa and Rs 250.75 from her
         cousin.How much money did she get in all?
         Answer:
                              Rs     p
                              51
                            100    50
                            250    75
                            ________
                            402    25
        She got Rs 402.25 in all.
   (c) Jaya's sari cost Rs 950. If Leena's sari cost Rs 125 less, how much did it cost?
        Answer:
                           Rs 950
                        -  Rs 125
                         ________
                            Rs 825 
        Leena's sari cost Rs 825.
   (d) Mr Sharma went to the market with Rs 250. He spent Rs 45 on milk , Rs 125 on sweets and 
         Rs 75 on apples. How much money was he left with?
         Answer:
                         Rs   45
                      + Rs 125 
                         ______
                         Rs  170
      
                         Rs 250
                      - Rs 170
                       _______
                        Rs   80
         He was left with Rs 80
   (e) Hari earns ₹ 143.65 every day. How much does he earned in a week?
        Answer:
                          ₹ 143.65 
                        x            7
                          _______
                          1005.55
         He earned ₹ 1005.55 in a week.
                       
    (f) Nita's doll costs ₹ 243. Raghu's remote-controlled car cost 4 times as much as the doll.How 
         much does Raghu's car cost?
         Answer:
                          ₹ 243
                          x     4
                          _____
                          ₹ 972
          Raghu's car cost ₹ 972.
    (g) A group of children paid  248 for tickets at the zoo.If 1 ticket was for ₹ 8 how many children
         were in the group? 
         Answer:                    
                         

          There were 31 children in the group.